Netværk liste: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
| Line 20: | Line 20: | ||
!ip | !ip | ||
!host | !host | ||
|- |.1 | pfSense router | |||
|- |.2 | switch | |- | ||
|- |.3 | Access Point | | .1 | ||
|- |.4 | NAS | | pfSense router | ||
|- | |||
| .2 | |||
| switch | |||
|- | |||
| .3 | |||
| Access Point | |||
|- | |||
| .4 | |||
| NAS | |||
|- | |||
| .5 | |||
| XenServer | |||
|- | |||
| .6 | |||
| Devel VM host (xen / esxi /proxmox) | |||
|- | |||
| .7 | |||
| Cam | |||
|- | |||
| .10 | |||
| rafiki | |||
|- | |||
| .11 | |||
| puppet | |||
|- | |||
| .12 | |||
| horsensspejder | |||
|- | |||
| .13 | |||
| debian_test | |||
|- | |||
| .14 | |||
| daovpn | |||
|- | |||
| .30 | |||
| pumba | |||
|- | |||
| .31 | |||
| xbmc | |||
|} | |} | ||
Revision as of 10:15, 10 February 2014
- 10.0.0.0/24 - Reho/Jesper
- 192.168.2.0/24 - Amstrup
- 192.168.8.0/24 - HSH
- 192.168.12.0/24 - Hoerup
- 192.168.13.0/24 - HSH/Amstrup site2site VPN
- 192.168.15.0/30 - hoerup/hsh site2site VPN
- 192.168.15.128/30 - hoerup/reho site2site VPN
- 192.168.18.0/24 - hørebutikken
- 192.168.20.0/24 - Hoerup Roaming VPN
IP Blokke for hoerupNet
- 1-9 infrastruktur og fysiske servere
- 10-29 Virtuelle servere
- 30-49 Andre fysiske hosts
- 50+ DHCP scope
Ip Liste for hoerupNet
| ip | host |
|---|---|
| .1 | pfSense router |
| .2 | switch |
| .3 | Access Point |
| .4 | NAS |
| .5 | XenServer |
| .6 | Devel VM host (xen / esxi /proxmox) |
| .7 | Cam |
| .10 | rafiki |
| .11 | puppet |
| .12 | horsensspejder |
| .13 | debian_test |
| .14 | daovpn |
| .30 | pumba |
| .31 | xbmc
|